VP - magazin za vojnu povijest ekskluzivno donosi snimku zarona ronioca iz Odjela za podvodnu arheologiju pri Hrvatskom restauratorskom zavodu, na čelu s Igorom Miholjekom, u suradnji s tvrtkom Jadranski ronilački servis, zagrebačkim ronilačkim klubom ZG – SUB te Vojnim muzejom MORH-a,
Prilikom priprema za povlačenje njemačkih snaga iz Šibenika i okolice, 25. listopada 1944. godine u zračnom bombardiranju njemačkih brodova na maskirnom vezu u Kanalu Sv. Ante od strane savezničkih zrakoplova pogođen je torpedni čamac S – 158. On se nalazio vezan i maskiran na zapadnoj strani sjevernog ulaza u kanal i dobio je izravni pogodak zrakoplovnom bombom u pramac. Od tog pogotka brod je potonuo pramcem dok je krma ostala iznad površine mora. U ovom napadu poginula su dva njemačka mornara, šest ih je bilo ranjeno, među njima i zapovjednik broda Hertwig. Nakon dva dana, 27. listopada 1944., Nijemci aktiviranjem eksplozivnog punjenja potpuno potapaju ovaj torpedni čamac da ne padne neprijatelju u ruke i on tako ostaje neotkriven sve do današnjih dana.
Ronioci iz Odjela za podvodnu arheologiju pri Hrvatskom restauratorskom zavodu, na čelu s Igorom Miholjekom, u suradnji s tvrtkom Jadranski ronilački servis, zagrebačkim ronilačkim klubom ZG – SUB te Vojnim muzejom MORH-a, proveli su istražna ronjenja na podvodnoj olupini torpednog čamca (Schnellboote) S - 158 za vikend 26./27. srpnja 2014. godine. Olupina ovog ratnog broda leži na dnu Kanala Sv. Ante već gotovo 70 godina i službeno je otkrivena tek prije pet tjedana. Razlog tome jest činjenica da se olupina nalazi usred plovnog puta u šibenskom kanalu, na lokaciji gdje su zabranjene ronilačke aktivnosti.
Prvu informaciju o mogućem postojanju ove olupine u šibenskom kanalu restauratorima je donio Zoran Delibašić iz ronilačkog kluba ZG - SUB, i to upravo preko fotografije koju je pronašao na internetu. Riječ je o crno-bijeloj fotografiji snimljenoj u vrijeme potonuća broda, na kojoj se lokacija može odrediti prema vili koja se nalazi u pozadini na ulazu u šibenski kanal. Na taj su način arheolozi i ronioci locirali olupinu i oživjeli priču o ovom relativno davnom ratnom događaju iz Drugoga svjetskog rata. U planu je i vađenje dijela pokretnina s ove olupine te njihova desalinizacija, restauracija i pohrana u Vojnom muzeju MORH-a koji je za to pokazao interes. U pripremi je i cjelovita priča o potapanju S – 158 za tiskano izdanje VP-a.