IZ NOVOG BROJA

Luksuzne časničke konjaničke sablje Habsburške Monarhije s posebno ukrašenim korpama

Zlatko Čondić
22.07.2024.
u 09:57

Iako po svojem obliku sve ove sablje zadovoljavaju strogo propisane norme od strane Ministarstva rata, na njihovim korpama nalaze se specifični ukrasi s točno određenom simbolikom

Na ogromnom teritoriju Habsburške Monarhije vrlo često nailazimo i na konjaničke sablje s posebno ukrašenim korpama. Najčešće je riječ o luksuznim modelima za konjaničke časnike M.1869 i M.1904.

Takve sablje su u pravilu bile naručivane od strane imućnije klijentele kao znak posebne naklonosti prema određenom časniku, nerijetko članu obitelji. Izrađivane su po specijalnoj narudžbi i najčešće poklanjane upravo od strane obitelji budućem konjaničkom časniku prigodom promocije kadeta Terezijanske vojne akademije u Bečkom Novom Mjestu. Naime, svake godine na rođendan njegovog carskog i kraljevskog veličanstva Franje Josipa I. (18. kolovoza) vršena je promocija novih časnika prigodom koje su im kao simbol časti dodjeljivane obične sablje na kojima je uz puno simbolike bio ispisan i moto Terezijanske vojne akademije „Treu bis in den Tod“ (Vjeran do smrti). Da bi se izdvojili od običnih časnika, oni iz imućnijih obitelji kao statusni simbol dobivaju upravo ovakve luksuzne inačice. Iako po svojem obliku sve ove sablje zadovoljavaju strogo propisane norme od strane Ministarstva rata, na njihovim korpama nalaze se specifični ukrasi s točno određenom simbolikom. I sama sječiva takvih luksuznih sablji često su datirana i ukrašavana prigodnim personaliziranim posvetama. Ovakve sablje s posebno ukrašenim korpama i luksuznim damasticiranim sječivima bile su skuplje i do desetak puta od onih običnih, te je stoga razumljivo zašto si ih većina časnika jednostavno nije mogla priuštiti. Tri su najčešća motiva na korpama ovakvih sablji koja u sebi kriju točno određenu simboliku. Najčešći motiv je habsburški grb s dvoglavim carskim orlom koji nedvojbeno simbolizira bezpogovornu odanost kruni.

Sljedeći motiv je alegorijski prikaz svetog Jurja kako ubija zmaja i tako na simboličan način pobjeđuje zlo. S obzirom da se sveti Juraj između ostaloga štuje i kao zaštitnik konja i ratnog konjaništva, a zagovara se kod ratne opasnosti, očito je zbog čega su ga mnogobrojne austrougarske konjaničke (osobito ulanske) jedinice uzele za svoga svetca zaštitnika. Osim toga, sveti Juraj simbolizira mučeništvo i odanost vjeri, što je u očima ondašnje javnosti svakako bila poželjna vrlina za budućeg časnika, osobito ako uzmemo u obzir da ovoga svetca štuju i katolici i pravoslavni i muslimani, a posebno Romi. Ovakva verzija sablje s likom svetog Jurja na korpi definitivno spada u vrlo dekorativne primjerke i stoga je u ono vrijeme bila veoma omiljena. Upravo zato ne treba čuditi činjenica da postoji čitav niz vrlo sličnih komercijalnih inačica prilagođenih statusu i dubini džepa budućeg časnika. Interesantno je to da se sveti Juraj prikazuje kao kopljanik, ali i kao vitez na konju koji s isukanim mačem neustrašivo juriša na zmaja. Ovdje prikazana luksuzna sablja sa monogramom vlasnika i motom Terezijanske vojne akademije na hrptu sječiva, očito je poklon budućem ulanskom časniku prilikom promocije u Bečkom Novom Mjestu 18. kolovoza 1904. godine.

Cijeli tekst pročitajte u novom broju VP-a koji je u prodaji od 5. srpnja 2024.

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije