NA DANAŠNJI DAN

Maršal Petain postaje premijer okupirane Francuske

Petain
Foto: Bundesarchiv_Bild_183-H25217
1/2
16.07.2015.
u 11:16

Kada je Pariz "konačno oslobođen od strane generala Charlesa De Gaulla 1944. godine", namjerno pišemo u navodnicima jer se zna tko je oslobodio Pariz, Petain je pobjegao u Njemačku

Na današnji dan 1940. godine, maršal Henri-Philippe Petain, heroj iz Prvoga svjetskog rata, postaje premijer višijevske vlade u Francuskoj, piše History.

Nakon što je Njemačka osvojila veći dio francuskog teritorija, francuska vlada očajno je tražila rješenje za krizu koja se događala. Premijer Paul Reynaud i dalje se nadao da će Francuska pobijediti te je odbijao bilo kakve razgovore o predaji. To se događalo nakon britanskog obećanja da će se boriti zajedno "kao jedan" protiv Nijemaca. Međutim, ostatak vlade nije razmišljao na isti način. Htjeli su potpisati primirje. Reynaud je iz protesta dao ostavku. Njegov zamjenik, Henri Petain, formirao je novu vladu te je zatražio Nijemce potpišu primirje, što je na kraju vodilo do predaje.

Petainova pozicija premijera u novoj vladi bila je u najmanju ruku ironična, ako ne i smiješna. Čovjek koji je postao legendarni ratni heroj zbog uspješnog odbijanja njemačkog napada na francuski grad Verdu u Prvome svjetskom ratu, danas se predao Hitleru. U gradu Vichyu, francuski Senat i Zastupnički dom proglasili su 84-godišnjaka "šefom države", Petain je tako postao virtualni diktator kojeg je kontrolirao Berlin. Petain je vjerovao da može dogovoriti bolje uvjete za svoju zemlju uz suradnju s Nijemcima.

Međutim, dok se Petain borio protiv francusko-njemačke vojne suradnje, otpustio je svog zamjenika Pierrea Lavala. U isto vrijeme, u tajnosti je nagovarao španjolskog diktatora Francisca Franca da zabrani prolaz njemačkoj vojsci u sjevernu Afriku. Njegovi pokušaji da uspori Nijemce dok u isto vrijeme održava neutralnost nisu prošli neopaženi kod Hitlera. "Veliki vođa" odmah je naredio da se opet postavi Lavala za zamjenika premijera. Petain je pristao, ali je odbio dati ostavku jer se bojao da će Francuska doći pod kompletnu njemačku vladavinu ako on ne bude sudjelovao. Uskoro će postati običan pijun Hitlera i nacističke Njemačke.

Foto: www.mourningtheancient.com

FOTO: Adolf Hitler, Laval, Ciano, Goering i ostali, 29. prosinca, 1942. godine.

Kada je Pariz "konačno oslobođen od strane generala Charlesa De Gaulla 1944. godine", namjerno pišemo u navodnicima jer se zna tko je oslobodio Pariz, Petain je pobjegao u Njemačku. Vraćen je nakon rata u Francusku kako bi mu se sudilo za dvoličnost. Osuđen je na smrt, a poslije je kazna ublažena na doživotnu samicu. Umro je u 95. godini u zatvoru. Čovjek koji je odgovoran za spašavanje njegova života bio je baš taj De Gaulle. On i Petain borili su se u istoj postrojbi u Prvome svjetskom ratu, a Charles nije zaboravio Petainovu hrabrost tijekom tog rata.

Petain borili su se u istoj postrojbi u Prvome svjetskom ratu, a Charles nije zaboravio Petainovu hrabrost tijekom tog rata.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije