IZ NOVOG BROJA

Matija Rukavina - hrvatski general, vojskovođa, junak i domoljub iz Like

Boris Trnski
18.12.2024.
u 15:05

Obitelj Rukavina jedna je od najpoznatijih hrvatskih časničkih obitelji koja je od 1804. do 1918. dala čak šest generala

Obitelj Rukavina jedna je od najpoznatijih hrvatskih časničkih obitelji koja je samo u razdoblju od 1804. do 1918. dala čak šest generala.

Prvi i najznačajniji od njih je Matija Rukavina iz Trnovca kraj Gospića. On se kao mlad i hrabar časnik austrijske vojske proslavio u Sedmogodišnjem ratu, u kojem je bio teško ranjen. Nakon toga je kao zamjenik zapovjednika Ogulinske graničarske pukovnije ratovao protiv osmanske vojske u Habsburško-turskom ratu i pritom bio dvaput teško ranjen. Po izbijanju Rata prve koalicije protiv Napoleona Bonaparte uspješno je zapovijedao graničarskom brigadom i pritom još jednom bio ranjen. Za uspjehe i iskazanu hrabrost na bojnom polju odlikovan je Viteškim križem Reda Marije Terezije temeljem čega je stekao titulu austrijskog baruna. Pred kraj vojne karijere imenovan je za prvog guvernera Dalmacije i Albanije. Kao hrvatski domoljub na toj dužnosti zalagao se za sjedinjenje Dalmacije s Hrvatskom nakon propasti Mletačke Republike, što je bilo u suprotnosti s interesima Bečkog dvora i stajalo ga je daljnjeg napretka u karijeri. Zahvaljujući izuzetnoj vojnoj karijeri osigurao si je mjesto u Biografskom leksikonu Austrijskog Carstva i kultnoj knjizi o hrvatskim velikanima Znameniti i zaslužni Hrvati te pomena vrijedna lica u hrvatskoj povijesti od 925 – 1925. Matija Rukavina, koji se u austrijskim i hrvatskim izvorima spominje i kao Mateša, Mate, Mathias, Freiherr von Boynograd, rođen je 1737. u Trnovcu kraj Gospića.

Inače, pripadnici plemena Rukavina su se prvo zvali Vladimirović. Pleme potječe iz Hercegovine, gdje je imalo velika imanja u okolici Mostara. Za vrijeme provala osmanske vojske prešli su u Hrvatsku i preuzeli prezime Rukavina. Posebice su se isticali kao hrabri ratnici, za što su stjecali plemićke titule. Kao austrijski plemići odabrali su četiri plemićka pridjevka i to: „von Klanačko-Polje“, „von Vidovgrad“ „von Boynograd“ i „von Liebstadt“. Potječe iz bunjevačke, graničarske, časničke obitelji brojnih poznatih uglednika iz Trnovca, koja je dala čak tri generala i 54 časnika. Prvi članovi obitelji koji su stekli titulu plemića s pridjevkom „von Boynograd“ ("Bojnogradski") i "von Liebstadt" ("Ljubački") bili su braća Pavle i Juraj Rukavina. Plemićku povelju dodijelila im je carica Marija Terezija 1757. zbog zasluga na bojnom polju stečenih u Sedmogodišnjem ratu (1756. – 1763.) i revnosti u obnašanju vojničkih dužnosti, kao i odanosti austrijskom caru. Sin je natporučnika austrijske vojske Josipa Rukavine i Suzane Rukavine, rođene Starčević.

Cijeli tekst pročitajte u novom broju VP-a koji je u prodaji od 5. prosinca 2024.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije