Čitatelje VP-magazina ne treba posebno podsjećati na to tko je bio feldmaršal Svetozar Borojević. Toliko je već članaka o njemu i njegovom neospornom značaju u hrvatskoj historiografiji objavljeno u cijelom nizu brojeva ovog magazina da bi svako daljnje pisanje moglo biti tek puko prepričavanje već poznatih i neospornih zasluga ovog hrvatskoga velikana; s jedne strane jednostavnog i u svemu umjerenog čovjeka, kakav je Borojević bio, a s druge strane pravog „giganta“ - epitet kojim ga je tijekom Prvoga svjetskoga rata često znao kititi onodobni tisak kako bi napravio razliku između njega i ostalih velikana svjetskih bojišnica.
Ako bi uzeli sve vojskovođe Prvoga svjetskoga rata i napravili analizu njihovih uspjeha i neuspjeha, shvatili bi da među tim elitnim društvom ne bi mogli naći pandan Borojeviću. Ako bi pitali nekog poznavatelja njemačke vojne povijesti s kime bi mogli usporediti Borojevića, njegov upitan odgovor bi zacijelo bio da bi ga možda mogli usporediti s njemačkim Hindenburgom koji je zaslužio slavu u bitkama Tanenberga i Mazurskih jezera, ili slavnim Mackensenom koji zahvaljujući uspjesima na Istočnom i Srpskom bojištu danas slovi kao jedan od najistaknutijih njemačkih vojskovođa Prvoga svjetskoga rata?
Vojni velikani kojima se i danas diči njemačka vojna povijest. No, odgovor bi bio netočan jer niti jedan ni drugi nisu imali onu karizmu koju je Borojević imao u narodima Dvojne Monarhije, poglavito u hrvatskom i slovenskom narodu. Ona karizma koja ga je u konačnici i koštala toga da je završio kao persona non grata u novonastaloj državnoj zajednici sa srpskom dinastijom na čelu. Pored toga, uspjehe ove dvojice njemačkih vojskovođa i Borojevića možemo usporediti s Borojevićevim uspjesima u Bitki kod Komarowa i daljnjim uspjesima u Karpatima, kad je već dobio naziv „Austrijskog Hindenburga“. No to je bio tek početak njegove slave…
https://despot-infinitus.com/proizvod/feldmarsal-svetozar-borojevic/
Cijeli tekst pročitajte u novom broju VP-a koji je u prodaji od 5. lipnja 2023.